Mýty a fakty o tom, ako káva vplýva na človeka
O káve a jej účinkoch na zdravie človeka, ste toho iste počuli už veľa. Niekde ste sa možno dočítali, že káva organizmu škodí. Podľa ďalších informácií sa zas pitie kávy odporúča a káva je považovaná za zdraviu prospešnú. Ako je to v skutočnosti? Spomenieme si teda tie najčastejšie coffee mýty a fakty.
- Káva odvodňuje
Je pravda, že káva má mierny močopudný účinok. Nemusíte sa však obávať, že vám dve – tri šálky kávy denne spôsobia dehydratáciu! Odborné štúdie totiž tvrdia, že vplyv na hladinu tekutín v tele má káva až vtedy, ak jej vypijete nad päť šálok denne. Aj tak však nejde o žiadne drastické odvodňovanie. A navyše, stáva sa nepísaným pravidlom, že ku káve sa vypije aj pohár vody. Aj v kaviarňach kávu podávajú práve takýmto spôsobom – s pohárom čistej vody. Ak to teda s kávou nebudete nejako výrazne preháňať, odvodňovanie organizmu nehrozí.
- Káva v tehotenstve je škodlivá
Tu sa nedá jednoznačne potvrdiť alebo vyvrátiť, či je káva počas tehotenstva škodlivá pre dieťatko. Mnohé štúdie tvrdia, že pitie kávy matky v tehotenstve, môže mať súvis s neskorším ochorením dieťaťa na leukémiu. V každom prípade sa v období tehotenstva odporúča znížiť príjem kávy, a to na maximálne 200mg denne, čo zodpovedá približne dvom šálka slabšej kávy.
- Káva pomôže vytriezvieť
Bohužiaľ, nie je to pravda. Ak si dáte po poriadnej opici šálku kávy, možno sa budete cítiť čulejšie. No v žiadnom prípade káva neodbúra z tela alkohol. Nemyslite si teda, že po káve okamžite vytriezviete. A určite si nemyslite, že po prebdenej noci plnej alkoholu vám postačí šálka kávy na to, aby ste mohli povedzme sadnúť za volant.
- Káva spôsobuje civilizačné ochorenia
Je to skôr naopak. Káva obsahuje množstvo prospešných látok a dokonca až viac ako dvesto antioxidantov. Tie majú pozitívny vplyv na zdravie človeka. Samozrejme v prípade, ak sa káva pije v primeranom množstve. Štúdie dokonca preukázali, že káva má vplyv na zníženie rizika cukrovky 2.typu. A aj keď káva môže mierne zvýšiť cholesterol, potláča niektoré fázy procesu kôrnatenia ciev. To znamená, že má skôr pozitívny vplyv, čo sa týka ochorení srdca a ciev.
- Káva pomáha pri chudnutí
Kávičkárov asi sklameme. Káva skutočne nemá vplyv na znižovanie telesnej hmotnosti. No pozitívne je, že si ju počas diéty nemusíte odopierať. Ak totiž pijete len čiernu kávu, bez mlieka a cukru, prijímate asi len dve kalórie. Síce vďaka nej neschudnete, no ani nepriberiete!